Återförsäljare av stickmaskiner

   
ARBOGA Lena Palmér
Eklund, Arboga
Tel. 070-2070132
E-mail: lena.palmer@telia.com

Lena har kurser i maskinstickning i Örebro med möjlighet till Bed and Breakfastboende.
Kontakta henne för mer info.
BOLIDEN

Ringvor i Rengård
Ringvor Gustavsson
Tel. 070-3955094
E-mail: Ringvor@hotmail.com
Hemsida: http://ringvorgustavsson.wixsite.com/ringvorirengard

Ringvor har även kurser i maskinstickning och mycket annat.

BORRBY

Emsu design
Sussi Brorsdotter
Tel. 070-220 78 03
E-mail: sussibrorsdotter@hotmail.com

Sussi har träffar med maskinstickning efter överenskommelse.
Säljer garn men även färdiga plagg.

__FALSTERBO__
Garnhörnan
Mona Löfdahl Nilsson
E-mail:Info@Garnhornan.com
FORSHAGA
NP-Stick
Eva-Lena och Lars-Erik Tel. 0703322635
E-mail: np-stick@swipnet.se

Service och reparationer på Empisal och Silver Reed stickmaskiner
Lars-Erik är vår specialist på elektronik-reparationer
GENARP I-B Strik
Ingrid Bisgaard
Tel. 070 6726466
Hemsida  Klicka på: www.ibstrik.se
E-mail:ibstrik@ibstrik.se   

Ingrid jobbar bara med DesignaKnit och har både nybörjar och avancerade kurser i DesignaKnit.
Kontakta henne för mer info.
Ingrid har även gjort och säljer två Kurskompendium på svenska. Kurskompendium DK8 är 87 sidor. Kurskompendium DK9 är på 134 sidor. Kompendiet  innehåller beskrivningar med text och många skärmklipp, som steg för steg visar hur du ska jobba med programmets alla delar för att skapa dina plagg. Du kan köpa kompendierna av Ingrid.
GÖTEBORG Brothershopen.se
031-3520500
Hemsida: www.brothershopen.se
E-mail: info@brothershopen.se
HÖÖR Garnskolan
Kerstin Nilsson
Maglasäte 501
243 91  Höör
070-0433381
E-mail: garnskolan@telia.com
KARLSTAD Inger F
Inger Fritiofsson
Klarinettgatan 21
656 33  Karlstad
Tel. 073 3877993
Hemsida  http://Ingerf.se
E-mail  inger.fritiofsson@gmail.com
LIDKÖPING
Hemslöjden i Lidköping
Kerstin och Lennart
Sunnersberg,  Solbacken 1
531 98  Lidköping
Tel.  0510-22 635
Hemsida  www.hemslojden.se

Kerstin har kurser i maskinstickning.
MALMÖ Blommiga Gredelina
Ann-Margreth Assarsson
Klagshamn
Tel. 070-3282921
Hemsida www.blommigagredelina.se
   
NORSJÖ

Stickat.nu
Linda Lidén
Finnäs 83
935 91 Norsjö
Tel. 070 6180019
Hemsida:  www.stickat.nu

Email:  linda@stickat.nu

UPPSALA
Lena´s Stickverkstad
Lena Eriksson
Pingstvägen 4
755 96  Uppsala
Tel / Fax  018 - 35 13 41 Tel 070 7686866
E-mail: Stickverkstan@gmail.com

VÄSTERÅS

Stickeristickera
Enskilda/privata kurser med Silver Reed stickmaskiner och DesignaKnit dataprogram.
Ingrid kan även hjälpa dig med sy-dataprogrammet Fittingly Sew 2

Kontakta Ingrid Andersson
Tel. 070 768 40 42
E-mail: Ingrid@stickeristickera.se